Sadzarki do warzyw

Sadzarki to nic innego jak specjalne maszyny, które w sposób mechaniczny sadzą rośliny. Im lepsza sadzarka, tym lepsze późniejsze plony.

Sadzarka karuzelowa

Sadzarka karuzelowa, zależnie od modelu, posiada półautomatyczny sposób sadzenia rozsady doniczkowej, głównie z palet wielokomórkowych. Sadzarkę karuzelową można podzielić na zastosowanie pod względem kształtu bryłki korzeniowej (stożek, ostrosłup, kwadrat), z czego każda z nich posiada inną średnicę. Jest to o tyle ważne, iż rozstaw sadzarki do rozsady został tak skonstruowany, by można było modyfikować go ręcznie.

Do głównych parametrów sadzarki karuzelowej należą:

  • Liczba sekcji (zwykle od 1 do 5)
  • Minimalny odstęp pomiędzy roślinami w jednym rzędzie
  • Minimalny rozstaw międzyrzędzi
  • Maksymalna długość roślin
  • Maksymalna głębokość sadzenia

Jeśli chodzi o to ostatnie, to wiele modeli sadzarek do rozstaw ma ją regulowaną, dzięki czemu możemy ustalić sami, na jakiej głębokości mają się znaleźć rośliny.

Sadzarka karuzelowa doskonale sprawdzi się przy sadzeniu takich roślin jak kapusta, kalafior, pomidory, seler, tytoń czy zioła.

Sadzarki do rozsady

Sadzarki do rozsady możemy podzielić na sadzarki do rozsady rwanej (z odsłoniętym korzeniem) oraz do rozsady pikowanej z bryłką ziemi (dotyczy to palet wielokomórkowych i doniczek). Dzięki takiej różnorodności maszyny do sadzenia są w stanie posadzić wszelkiego rodzaju warzywa, krzewy owocowe, drzewa ozdobne, a nawet szkółki leśne.

Jeśli wejdziemy do sieci internetowej bardzo szybko się przekonamy, że na temat samych sadzarek do rozsady nie ma zbyt wielu informacji. Oznacza to, iż ów temat jest w Polsce dość świeży, a raczej to, że niewiele firm – na dany moment - zajęło się tematem. Może być to doskonała okazja, by rozkręcić nowy, dość lukratywny biznes.

Istnieje kilka rodzajów sadzarek:

  • Sadzarki tarczowe
  • Sadzarki chwytakowe
  • Sadzarki karuzelowe
  • Sadzarki kubeczkowe

Sadzarka sadzarce nierówna!

Pomimo dość małej ilości informacji w sieci na temat sadzarek, nie warto kupować pierwszej lepszej. Źle działająca sadzarka może zbyt głęboko/zbyt płytko posadzić rośliny, co spowoduje problemy z ich rośnięciem.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Story Page